Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018 – okazja dla milionów osób, by poznać korzyści płynące z kształcenia i szkolenia zawodowego


9 listopada dobiegł końca tegoroczny Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych organizowany przez Komisję Europejską we współpracy z prezydencją austriacką.

W całej Europie zorganizowano w jego ramach 1512 imprez, a informacje dotarły do ponad 2,2 mln osób, czyli do ponad 1,2 mln osób więcej niż w ubiegłym roku. Inicjatywa na tym się jednak nie kończy, ponieważ do grudnia 2018 r. zorganizowanych zostanie o wiele więcej działań i wydarzeń towarzyszących. Na zakończenie Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych Marianne Thyssen, unijna komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, ogłosiła laureatów nagród za doskonałe kształcenie i szkolenie zawodowe (VET Excellence Award) 2018.

Podczas uroczystości zamykającej konferencję, która odbyła się dziś w siedzibie austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej w Wiedniu, Marianne Thyssen powiedziała: Jestem zaszczycona, że mogę być tu dziś z Wami i przekonać się naocznie, jakim poparciem cieszy się kształcenie i szkolenie zawodowe w całej Europie. Sukces kończącej się właśnie trzeciej edycji Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych jest dziełem każdego z Was. Prowadzona przez nas kampania mająca przekonać Europejczyków, że kształcenie i szkolenie zawodowe to dobry wybór ścieżki kształcenia, dotarła do milionów osób. Z Waszą pomocą będziemy kontynuować nasze starania, by kształcenie i szkolenie zawodowe postrzegano jako to, czym naprawdę jest – opcją, która zapewnia karierę zawodową i wyborem, który przynosi korzyści całej Europie.

Podczas Europejskiego Tygodnia Umiejętności w Wiedniu przedstawiciele i eksperci ze wszystkich państw członkowskich dyskutowali i intensywnie pracowali nad dalszym rozwojem kształcenia i szkolenia zawodowego w Europie, powiedziała austriacka minister spraw cyfrowych i gospodarczych, Margarete Schramböck. Duże zainteresowanie i chęć wsparcia są dla nas wyraźnym sygnałem, że kształcenie i szkolenie zawodowe pozwoli odpowiednio przygotować się do przyszłych potrzeb w zakresie umiejętności, a także optymalnie wykorzystać wynikające z tego możliwości dla gospodarki i społeczeństwa.

Heinz Fassmann, austriacki federalny minister ds. edukacji, nauki i badań powiedział: Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych była sporym sukcesem. Po raz kolejny wydarzenie to pokazało, jak dużym poparciem cieszy się kształcenie i szkolenie zawodowe we wszystkich państwach członkowskich UE oraz jak duże starania podejmowane są na szczeblu europejskim, aby kształcenie i szkolenie zawodowe stało się dla osób uczących się pierwszym wyborem. Biorąc pod uwagę jak ważne jest kształcenie i szkolenie zawodowe tu w Austrii, organizacja tegorocznej edycji Tygodnia była dla prezydencji austriackiej zaszczytem.

Przewodniczący austriackiej Federalnej Izby Gospodarczej Harald Mahrer podkreślił: Cieszę się, że mogliśmy gościć Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w austriackiej Federalnej Izbie Gospodarczej. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Odkryj swój talent” i odpowiadając na to wezwanie pokazaliśmy, że austriacki system dualny należy do najlepszych praktyk w Unii Europejskiej. Obecnie w Austrii około 40 % młodych osób kończących etap kształcenia obowiązkowego decyduje się przejść przygotowanie zawodowe. Jest to wynikiem podejmowanych przez przedsiębiorstwa starań na rzecz rozwiązania problemu braku wykwalifikowanych pracowników, który jest problemem ogólnoeuropejskim. Ta ścisła współpraca przemysłu z edukacją jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności tego systemu.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych zorganizowano przy dużym współudziale i wsparciu dwóch unijnych agencji – Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) i Europejskiej Fundacji Kształcenia. W ramach Tygodnia Cedefop zorganizowało konferencję na temat przyszłości kształcenia i szkolenia zawodowego, europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego obchodził pięciolecie istnienia, a Komisja wraz z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zorganizowała forum na temat kształcenia dorosłych.

Dzisiejsze uroczystości obejmowały ceremonię wręczenia nagród oraz prezentację ambasadorów Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2018. Zarówno nagrodzone inicjatywy, jak i deklaracje ambasadorów kształcenia i szkolenia zawodowego podkreślają i potwierdzają, jak bardzo kształcenie i szkolenie zawodowe może pomóc ludziom w wykorzystaniu możliwości oferowanych przez nowy świat pracy.

VET Excellence Awards 2018

Nagrody wręczone przez komisarz Marianne Thyssen podczas konferencji zamykającej Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018 r. wyróżniają wybitne osiągnięcia w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego w Europie oraz stanowią punkt odniesienia dla doskonałości w tej dziedzinie.

Pełna lista zwycięzców i kategorii:

 1. Przedsiębiorstwa i osoby uczące się
 • Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego – Uczeń zawodu. Zwycięzca – Domenico Calabrese, Włochy; Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego – Duże Przedsiębiorstwa. Zwycięzca – ESB Networks DAC, Irlandia; Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego – Małe Przedsiębiorstwa. Zwycięzca – Atelier du Pain, Francja.
 • Szkolenia w miejscu pracy. Zwycięzcy – Human Partner Sp. Z o.o. i Joanna Kamola, Polska
 • Międzynarodowe konkursy umiejętności. Zwycięzca – Daniel Gerber, dziedzina instalacji elektrycznych, Szwajcaria
 • Osiągnięcia osób młodych (Junior Achievement) Europa. Zwycięzca – Liceul Tehnologic Marmația, Simona ONA, Rumunia.
 1. Innowatorzy w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego
 • Innowacyjny organizator kształcenia i szkolenia zawodowego. Zwycięzca – ośrodek szkolenia zawodowego Xabec, Hiszpania
 • Specjalne wyróżnienie w kontekście Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego – Compagnons du Devoir et du Tour de France, Francja
 • Nauczyciel / instruktor. Zwycięzca – Joanna Żebrowska, Polska
 • Badacz w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego. Zwycięzca – Learning Layers, Estonia
 1. Europejskie fundusze na rzecz doskonałości
 • Projekt w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zwycięzca – Opolskie Szkolnictwo Zawodowe bliżej rynku pracy 2, Polska
 • Projekt w ramach Erasmus+.Zwycięzca – Mobile Learning in VET towards 2020, Włochy
 1. Nagrody agencji europejskich

Więcej informacji na temat kategorii i zwycięzców znajduje się na stronie Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych.

Kontekst

Trzeci Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych odbył się w Wiedniu w dniach 5-9 listopada. Organizatorem Tygodnia była Komisja Europejska, a hasłem przewodnim „.Odkryj swój talent”. Celem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych jest pokazanie, że kształcenie i szkolenie zawodowe jest mądrym wyborem, dającym doskonałe wykształcenie, dobre miejsca pracy i zwiększającym szanse na zatrudnienie. Jest to jedno z kluczowych działań zaproponowanych przez Komisję w ramach europejskiego programu na rzecz umiejętności, zaprezentowanego w czerwcu 2016 r. Znaczenie odpowiednich umiejętności podkreślono również w Europejskim filarze praw socjalnych, który stanowi wspólne zobowiązanie wszystkich instytucji europejskich i państw członkowskich.

Inicjatywa ta jest sukcesem, o czym świadczą następujące liczby:

 • Zorganizowano 8 wydarzeń krajowych
 • Imprezy odbyły się w 47 krajach
 • Ponad 500 uczestników wzięło udział w oficjalnych imprezach organizowanych w ramach Tygodnia w Wiedniu
 • Wybrano 26 krajowych i europejskich ambasadorów

Wydarzenia organizowane w poszczególnych krajach znaleźć można tutaj.

Więcej informacji:

Komunikat prasowy: Kształcenie i szkolenie zawodowe w centrum zainteresowania Europy: inauguracja trzeciego Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych

Strona Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych i mapa wydarzeń

Strona wydarzenia na Facebooku: Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018

Strona prezydencji austriackiej w Radzie Unii Europejskiej w 2018 r.

Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 9 listopada 2018 r.