Zaproszenie: Z Widokiem na klimat - w drodze na COP24.


Czy zmiany klimatu można jeszcze zatrzymać? Jakie światowe wyzwania dla klimatu będą omawiane w Katowicach? Jaka jest rola Komisji Europejskiej w negocjacjach klimatycznych?

W imieniu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu serdecznie pragniemy zaprosić na spotkanie "Z Widokiem na klimat - w drodze na COP24", które odbędzie się we wtorek, 27 listopada o godz. 17.00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.

W debacie udział weźmie:

  • Mariola Apanel – dyrektorka Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w UM
  • prof. dr hab. Zbigniew W. Kundzewicz – hydrolog i klimatolog z Zakładu Klimatu i Zasobów Wodnych Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk
  • Marta Olender – specjalistka w Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu Komisji Europejskiej.
  • dr hab. Bożena Ryszawska – Działaczka na rzecz ochrony klimatu i liderka zespołu Green Team powołanego na Uniwersytecie Ekonomicznym do wdrażania planu wykorzystania czystych technologii i odnawialnych źródeł energii w ramach współpracy z Climate Reality

Debatę poprowadzi Izabela Zygmunt, specjalistka ds. transformacji energetycznej w Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

O debacie:

Już za kilka tygodni w Katowicach odbędzie się 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, czyli COP24. Otworzy kolejny etap walki o uratowanie klimatu Ziemi – w Katowicach mają bowiem zostać uzgodnione mechanizmy wdrażania porozumienia paryskiego podpisanego w 2016 roku.

W październiku został opublikowany najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu IPCC, w którym badacze klimatu z całego świata stwierdzają, że zahamowanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 °C jest technicznie możliwe i pozwoli nam uniknąć najgroźniejszych konsekwencji zmian klimatu, jednak wymaga radykalnego przyspieszenia tempa redukcji emisji dwutlenku węgla.

W przededniu tych wydarzeń zapraszamy do rozmowy o tym, co o zmianach klimatu mówi nauka, jaki wkład w realizację porozumienia paryskiego wnosi Unia Europejska i co dla klimatu może zrobić każdy z nas.