Zaproszenie: Z Widokiem na Człowieka


W imieniu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu serdecznie zapraszamy na spotkanie "Z Widokiem na Człowieka", które rozpocznie sie 11 grudnia o godz. 17:00 w Domu Europy we Wrocławiu.

W 70. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zapraszamy do rozmowy na temat kondycji poszanowania godności ludzkiej wczoraj i dziś. Bohaterami naszego spotkania będą uchodźcy uciekający przed wojną i poszukujący schronienia w innymi kraju.

Problem uchodźstwa jest dziś aktualny jak nigdy wcześniej. Nie było na świecie tak wielu uchodźców jak w naszych czasach. W raporcie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka z 2017 roku czytamy, że uchodźcą jest co 110 osoba na świecie.

Punktem wyjścia do rozważań podczas debaty będzie książka Dionisiosa Sturisa „NOWE ŻYCIE. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji” .Jak to możliwe, że przed laty Polacy byli skłonni pomagać tym, którzy znaleźli się w potrzebie i zostali zmuszeni, by opuścić swoją ojczyznę, a „od dzisiejszych uchodźców Polska bezwstydnie odwraca się plecami”? Czy legendarna polska gościnność jest „nadużyciem" w stosunku do ofiar wojny?