Dzień Europy


Serdecznie zapraszamy w sobotę 5 maja do Ośrodka Działań Sportowo – Kulturalnych “Piast” na obchody Dnia Europy we Wrocławiu. Na gości czekać będą: zabawa z Syriuszem, konkursy z nagrodami, zabawy muzyczne, europejska parada oraz wiele innych atrakcji.

Dzień Europy, zwykle obchodzony 9 maja, jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Na 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Wydarzenie organizowane jest przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Wrocław w partnerstwie z Ośrodkiem Działań Społeczno - Kulturalnych Piast.