Zaproszenie: Literatura na Widoku: Cholernie mocna miłość


Serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Literatura na Widoku: Cholernie mocna miłość”, które odbędzie się w środę, 24 kwietnia o godz. 17:00 we wrocławskim Domu Europy (ul. Widok 10).

Tym razem, w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii zachęcamy do dyskusji o sile uczuć w czasach zagłady.

Już 24 kwietnia w Domu Europy we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z Lutzem van Dijkiem, autorem „Cholernie mocnej miłości”, książki opisującej przemilczaną historię homoseksualnych ofiar II wojny światowej w okupowanej Polsce. Pisarz na kartach swojej książki opowiada prawdziwą historię Stefana K., który pomimo niebezpieczeństw i okrucieństwa wojny pragnie odnaleźć szczęście.

Dlaczego Stefan K. jedyny Polak, który odważył się zabrać głos i opowiedzieć o swoim prześladowaniu, nigdy nie „ujawnił się” w Polsce, nawet przed najbliższą rodziną, a zaufał niemieckiemu pisarzowi? W jaki sposób dziś w Europie i Polsce 2019 roku przesłanie tej książki może być ważne i aktualne?

Spotkanie z Lutzem van Dijkiem będzie przeplatane czytaniem fragmentów powieści przez aktora Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Macieja Tomaszewskiego.

Rozmowę poprowadzi aktywistka Kultura Równości Alina Szeptycka - z wykształcenia polonistka, edukatorka, aktywnie działająca na rzecz osób LGBT+, kobiet i innych grup wykluczonych. Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim i niemieckim (dostępne tłumaczenie w obu językach).

Rejestracji na wydarzenie można dokonać pod adresem: https://ec.europa.eu/poland/content/registration-form-1_pl telefonicznie: 71 324 09 910 do 23 kwietnia 2019.

Na spotkanie zapraszają Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wspólnie z Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Goethe-Institut Warschau, Wrocławski Dom Literatury i Kultura Równości.