Zaproszenie: Dialog Obywatelski "Wspólna przeszłość i przyszłość w Europie"


Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Uniwersytet Wrocławski serdecznie zaprasza na Transgraniczny polsko-litewski Dialog Obywatelski "Wspólna przeszłość i przyszłość w Europie", który odbędzie się w piątek, 17 maja o godz. 9:30 w sali 1D im. Unii Europejskiej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Uniwersytecka 7-10).

W 2019 roku obchodzimy dwie ważne rocznice - 450-lecie zawarcia Unii Lubelskiej przez Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie, a także 15-lecie przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej do Unii Europejskiej.

Czy fakt posiadania wspólnego państwa wpływa na dzisiejsze stosunki Polski i Litwy?

Jak układa się współpraca obu krajów w Unii Europejskiej oraz w Europie?

Czy trwające wybory prezydenckie w Litwie oraz nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego mogą zmienić obecne relacje Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej?

Jaki wpływ na te relacja ma mniejszość polska w Litwie?

W Dialogu Obywatelskim udział wezmą:

  • Arnoldas Pranckevičius - Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Litwie,
  • Witold Naturski - Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce,
  • Eduardas Borisovas - Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Moderacja: Marcin Chruściel - Nowa Konfederacja / Uniwersytet Wrocławski.

Wydarzenie tłumaczone symultanicznie (na język polski oraz język litewski).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Po wydarzeniu przewidziany jest poczęstunek.

Dialog obywatelski "Wspólna przeszłość i przyszłość w Europie" odbędzie się w ramach V Międzynarodowego Kongresu Lituanistów, który trwa w dniach 16-17 maja 2019 r. na Uniwersytecie Wrocławskim (www.labas.uni.wroc.pl).

O Dialogach obywatelskich:

Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu przybliżenie obywatelom problematyki unijnej. Odbywaj ą się one w różnych miastach Europy od 2012 r. Zaproszeni goście odpowiadają na pytania publiczności, a także wsłuchują się w opinie i propozycje obywateli.