Ośmioro młodych ludzi, dwie trasy, jedna Europa. Następny przystanek: Polska


Od 29 sierpnia do 29 września trwa projekt Road Trip, w ramach którego ekipa ośmiu młodych ludzi wyruszyła na pięciotygodniową podróż, aby odwiedzić 17 krajów i ponad 30 regionów Europy. W dwóch czteroosobowych zespołach zwiedzają nieznane im miejsca, spotykają nowych ludzi i poznają lokalne inicjatywy wspierane przez Unię Europejską. Zespół Olgi z Polski, 19-letniej miłośniczki sztuki i entuzjastki nauki, z Seliną, Panosem i Wijnandem na pokładzie, rozpoczął trasę w Irlandii, trafił do Niemiec, Czech i będzie kontynuować swoją przygodę w Polsce w dniach 10-13 września.

Kultura przemysłowa, historia oraz hollywódzki akcent w Polsce

W Polsce, 10 września Road Trip Project zatrzyma się w Kudowie Zdroju, gdzie uczestnicy odkryją korytarze labiryntu w Szczelińcu Wielkim. Drugiego dnia odwiedzą zamek Książ, który został odrestaurowany przy wsparciu funduszy unijnych oraz poznają jego historię.

12 września w Opolu odwiedzą kolejnych benficjentów funduszy unijnych i dowiedzą się, jak powstają znane na całym świecie wysięgniki do kamer Movie Bird, które używane były na planach takich produkcji, jak La La Land, Star Wars, filmów o Jamesie Bondzie, czy serialu Gra o Tron. Podczas tej wizyty, Magdalena Załęcka, zwyciężczyni konkursu filmowego Young Filmmakers Competition, będącego częścią kampanii #EUandME, zaprezentuje swój krótkometrażowy film „Spisek". Tego samego dnia, Olga, Selina, Panos i Wijnand dowiedzą się również o lokalnym projekcie Hard Beans - kawiarni, w której wypalane są ziarna kawy.

13 września poznają dumę śląskiego górnictwa – kopalnię Guido w Zabrzu. Od byłego górnika, który oprowadzi uczestników po kopalni, dowiedzą się więcej o pracy 355 metrów pod ziemią. W 1987 r. kopalnia została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków nieruchomych i jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Poznaj uczestników projektu Road Trip

Uczestnicy projektu to młodzi ludzie, którzy pasjonują się tworzeniem filmów, pisaniem tekstów, fotografią oraz reportażem. W ramach ogólnoeuropejskiego castingu ogłoszonego w lipcu 2019 roku, spośród setek kandydatów wybrano ośmiu podróżników.

W składzie zespołu jest 19-letnia Olga z Polski, która pisze teksty, 22-letnia Niemka, Selina odpowiedzialna jest za fotorelacje z podróży, prezenterem jest 23-letni Cypryjczyk Panos, a filmy nagrywa 26-letni Wijnand z Holandii.

Po kilkudniowym przystanku w Polsce, uczestnicy projektu odwiedzą Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i zakończą podróż na Cyprze.

O projekcie Road Trip

Road Trip Project to unijna inicjatywa Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Projekt ma na celu pokazanie, w jaki sposób Unia Europejska angażuje się na rzecz młodych Europejczyków w wieku 18-30 lat. W 2019 roku, podróżnicy w ramach Road Trip Project wyruszyli jednocześnie w dwie trasy wiodące przez Europę od wyspy do wyspy.

Strona Road Trip Project: roadtriproject.eu

Facebook: @EUinmyregion

Instagram: euinmyregion

Youtube: EUinmyRegion