Dzień Europy we Wrocławiu 2018


W środę 9 maja, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana, zapraszamy do Parku Staromiejskiego we Wrocławiu na piknik z okazji Dnia Europy. W miasteczku europejskim na gości czekać będą konkursy, warsztaty, gry, a także stoiska informacyjne partnerów instytucji, organizacji i krajów europejskich. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają też na debatę „Z Widokiem na Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego”.

Jak co roku Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu wraz z partnerami przygotowały wiele atrakcji z okazji obchodów Dnia Europy 9 maja.

Debata „Z Widokiem na Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego” odbędzie się w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu o godzinie 10:45. Prosimy o potwierdzenie udziału w wydarzeniu na adres:

W miasteczku europejskim w Parku Staromiejskim we Wrocławiu w godzinach 10:00-14:00 na gości czekać będą konkursy, warsztaty, gry, a także stoiska informacyjne instytucji i krajów europejskich. Prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału w poniższych wydarzeniach na adres dzień.europy@promarte.pl

Dla najmłodszych

 1. Gry i zabawy podwórkowe – guma, klasy, skakanka, pomidor i wiele innych… - przekonajcie się, w co na podwórku bawili się Wasi rodzice.
 2. Malowanie buziek, kolorowe warkoczyki i modelowanie zwierząt z baloników –fantastyczna zabawa dla wszystkich dzieci.
 3. Kolorowa wata cukrowa – żółta i niebieska, przy święcie można odrobinę zaszaleć. Gigantyczne bańki mydlane – kolorowe, lekkie i ulotne, spodobają się także dorosłym.

Niezależnie od wieku

 1. Europejskie komiksy – wykorzystaj gotowe szablony do stworzenia własnej opowieści o Parlamencie Europejskim.
 2. Walizka z podróży do Parlamentu Europejskiego – niecodzienny konkurs wiedzy o Parlamencie Europejskim.
 3. Unia brzmi radośnie – interaktywna prezentacja instrumentów muzycznych oraz melodii kojarzonych z poszczególnymi krajami UE. Tu każdy może spróbować swoich sił w grze na instrumentach perkusyjnych i dętych, a nawet podjąć próbę odegrania Ody do radości.
 4. Pokaz kulinarny – mini kanapeczki oraz pyszne drożdżowe bułeczki wypiekane na miejscu.
 5. Warsztat drobnych napraw rowerów – sezon w pełni, warto przygotować rower i zapoznać się z obowiązującymi przepisami drogowymi.
 6. Szycie piórników – przygotuj sobie piórnik, który potem własnoręcznie ozdobisz pisakami do tkanin. Z naszą instruktorką szycie wcale nie jest trudne.
 7. Fotobudka – wyjątkowa pamiątka z Dnia Europy.
 8. Muzeum interaktywne – tylko tu możesz przenieść się w czasy rewolucji francuskiej, porozmawiać ze znanymi europejskimi artystami i naukowcami oraz sprawdzić, jak powstawały największe odkrycia i wynalazki.

Konkurs UE&JA oraz próbne wybory do Parlamentu Europejskiego

 1. Konkurs UE&JA

Jak Unia Europejska wpływa na nasze życie? Co zyskujemy dzięki unijnym regulacjom? Weź udział w magnetycznej zabawie, dzięki której nie tylko możesz otrzymać nagrody, ale przede wszystkim dowiesz się, jak działa i czym zajmuje się Unia Europejska. Zabawa przygotowana przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu.

Wygrywaj magnesy, wymieniaj się z innymi, a po zebraniu kompletu zdobędziesz nagrodę.

Zasady: – znajdź specjalnie oznakowane stoisko, – odpowiedz na pytanie lub wykonaj zadanie, – w nagrodę dostaniesz magnes, – magnesami możesz się wymieniać w specjalnie oznakowanym punkcie wymiany, – zbierz 5 różnych kolorów, a otrzymasz prawo do wyboru nagrody, – aby odebrać nagrodę, musisz mieć komplet magnesów otrzymany w punkcie wymiany.

2. Próbne wybory do Parlamentu Europejskiego

W maju 2019 roku dorośli Europejczycy będą mogli wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Ty też chcesz wziąć udział w wyborach? Podejdź do naszego punktu wyborczego, gdzie -otrzymasz kartę do głosowania i zadecydujesz, którą atrakcją zakończy się nasz Dzień Europy.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego oraz UE&JA – motywy tematyczne

1. Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018) to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale i znaczenie dziedzictwa w życiu każdego z nas. ERDK 2018 uwidocznia bogactwo dziedzictwa kulturowego Europy, ukazując jego znaczenie w umacnianiu poczucia wspólnej tożsamości i budowaniu przyszłości Europy. Dzięki interaktywnemu muzeum i szyciu piórników przekonasz się, jak bogate jest europejskie dziedzictwo kulturowe.

2. UE&JA Jeśli jesteśmy obywatelami jednego z krajów UE, jesteśmy również obywatelami UE. Ale co to oznacza w praktyce? Co takiego zrobiła i robi dla nas Unia Europejska? Jak powstała? Na jakich wartościach się opiera? Z jakimi wyzwaniami się mierzy? Każdy uczestnik Pikniku Europejskiego, który zrobi sobie zdjęcie w fotobudce i weźmie udział w konkursie UE&JA, będzie miał szanse poznać, jak Unia Europejska wpływa na życie młodych Europejczyków.

Na wydarzenie zapraszają Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz partnerzy.