Posłowie do Parlamentu Europejskiego wyłonili kandydatów do tegorocznej Nagrody Sacharowa


Demokratyczna opozycja na Białorusi, aktywiści z Guapinolu i Berta Caceres oraz arcybiskup Mosulu znaleźli się na krótkiej liście tegorocznych nominatów do nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli.

We wspólnym głosowaniu 12 października posłowie PE z Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Rozwoju wskazali następujących kandydatów do Nagrody:

  • Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywę odważnych kobiet, polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego;
  • Aktywiści z Guapinolu i Berta Caceres z Hondurasu;
  • Wielebny Najeeb Moussa Michaeel, Arcybiskup Mosulu z Iraku.

Kolejne kroki

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego (Przewodniczący oraz liderzy grup politycznych) wybierze ostatecznego laureata w czwartek 22 października. Nagroda zostanie wręczona podczas ceremonii w sali obrad Parlamentu 16 grudnia.

O nagrodzie

Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Powstała w 1988 roku by uhonorować osoby oraz organizacje broniące praw człowieka i fundamentalnych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. Jej wartość pieniężna wynosi 50 000 euro.

W ubiegłym roku, nagrodę otrzymał Ilham Tohti - ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Dodatkowe informacje

Źródło: Komunikat prasowy Parlementu Europejskiego z dnia 13 października 2020 r.

Zdjęcie: ©Parlament Europejski