Białoruska opozycja otrzymuje Nagrodę im. Sacharowa 2020


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wręczył Nagrodę im. Sacharowa Swiatłanie Cichanouskiej i Weranice Capkale 16 grudnia na uroczystości w Brukseli.

Odebrały one Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli 2020 w imieniu demokratycznej opozycji na Białorusi, reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną, inicjatywę odważnych kobiet oraz przedstawicieli świata polityki i społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas ceremonii, która wyjątkowo odbyła się w Brukseli, Przewodniczący Sassoli powiedział: Cały świat jest świadomy tego, co się dzieje w Waszym kraju. Widzimy odwagę kobiet. Widzimy Wasze cierpienie. Widzimy okropne nadużycia. Widzimy przemoc. Wasze aspiracje i determinacja, aby żyć w demokratycznym kraju, są dla nas inspiracją. Chciałbym wyrazić szczególne uznanie dla naszych laureatów i siły, którą wykazaliście

Przyjmując nagrodę, opozycyjna kandydatka Swiatłana Cichanouska powiedziała: Każdy obywatel Białorusi uczestniczący w pokojowych protestach przeciwko przemocy i bezprawiu... jest bohaterem. Każdy z nich jest przykładem odwagi, współczucia i godności. Białorusini protestują co tydzień od wyborów 9 sierpnia. Protestują dla swojej przyszłości i dla przyszłości tych, którzy nie mogą tam być. Protestują dla wolności i godności Białorusinów, Europejczyków, waszej i naszej. Bez wolnej Białorusi Europa też nie jest w pełni wolna. (...) Mam w tym roku tylko jedno marzenie. Chcę, aby wszyscy Białorusini, którzy są teraz w więzieniu lub zostali zmuszeni do życia na wygnaniu, wrócili do domu

O laureatach

Zwycięzcę wybrali przywódcy polityczni Parlamentu 22 października 2020 r.

Demokratyczną opozycję na Białorusi reprezentuje Rada Koordynacyjna, inicjatywa odważnych kobiet (główna kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska; laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz; muzyk i działaczka polityczna Maryja Kalesnikawa; aktywistki polityczne Olga Kowalkowa i Weranika Capkała) oraz przedstawiciele świata polityki i społeczeństwa obywatelskiego (wideobloger i więzień polityczny Siergiej Tichanowski; założyciel białoruskiej organizacji praw człowieka „Wiosna” Alaksandr Bialacki; Siergiej Dylewski; założyciel kanału NEXTA w komunikatorze Telegram Sciapan Puciła oraz więzień polityczny i kandydat na prezydenta w wyborach w 2010 r. Mikoła Statkiewicz).

W rezolucji przyjętej we wrześniu 2020 r. Parlament Europejski potępił białoruskie władze za brutalne tłumienie pokojowych protestów.

Parlament organizuje misję informacyjną na temat Białorusi 18-21 grudnia, aby określić dalsze wsparcie dla opozycji demokratycznej, zgodnie z rezolucją przegłosowaną 26 listopada 2020 roku.

Nagroda

Nagroda składa się z certyfikatu i 50 000 euro.

Finaliści

Pozostali tegoroczni finaliści tobyli działacze na rzez środowiska z Guapinolu Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez i Jeremías Martínez Díaz, oraz Berta Cáceres z Honduras i wielebny Najeeb Michaeel, Arcybiskup Mosulu.s

Dowiedz się więcej o finalistach.

Nagroda im. Sacharowa

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 r., aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.

W zeszłym roku nagrodę otrzymał Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Dowiedz się, jak wybierany jest laureat Nagrody im. Sacharowa z infografiki.

Więcej informacji

Źródło: Komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego z dnia 16 grudnia 2020 r. Zdjęcie: © Parlament Europejski