Przekładnia ślimakowa – jakie ma zastosowanie?

W maszynach przemysłowych stosuje się szereg gotowych rozwiązań, wpływających na ich wydajność i niezawodność. Należy do nich przekładnia ślimakowa, wykorzystywana w najróżniejszych branżach. Czym ona jest? Gdzie można jej używać? Jeśli zadajesz sobie takie lub podobne pytania – przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest przekładnia ślimakowa?

To, najprościej ujmując, rodzaj przekładni zębatej, wyposażony w dwa elementy o zróżnicowanej konstrukcji i prostopadle położonych osiach. Wśród jego części wyróżnia się m.in. ślimaka, ślimacznicę i wirnik śrubowy. Ze względu na specyficzną budowę mechanizm ten określa się mianem samohamownym. Przekładnia ślimakowa , jaką oferuje np. firma Bonfiglioli Polska, daje duże przełożenie, wymagane w różnych silnikach oraz motoreduktorach. Może mieć różne rozmiary, dzięki czemu współpracuje z szeregiem odmiennych układów.

Gdzie stosuje się przekładnie ślimakowe?

Wiedząc mniej więcej, czym jest przekładnia ślimakowa, pora, abyś poznał jej zastosowanie. Wykorzystuje się ją zwykle w mechanizmach pracujących na dużych obciążeniach, w tym np. napędach lub całych ich zespołach. Powszechnie używa się jej np. w przenoszeniu mocy z wału czynnego na bierny. Dlatego ważne, by była ono wykonana z najwyższej jakości materiałów.

Urządzenia te powszechnie montuje się np. w wciągarkach, wózkach suwnicowych oraz przenośnikach. Ponadto stosuje się je np. w podzielnicach oraz napędach frezarek obwiedniowych i wielu innych. Z tego powodu są zaliczane do najbardziej uniwersalnych mechanizmów wszelkiego rodzaju maszyn.

Przekładnia ślimakowa – jakiej firmy?

Nie ma wątpliwości, że od jakości przekładni ślimakowej zależy to, jak będzie się sprawować cały system, który z niej korzysta. Dlatego, wybierając taki element, zwróć uwagę, by pochodził on od dobrego dostawcy. Jednym z najlepszych producentów takich podzespołów jest Bonfiglioli Polska . To sprawdzona i doświadczona marka, jakiej warto zaufać.