Rodzaje transportu lądowego

transport ciężarowy

Globalizacja sprawiła, że wiele firm poszukuje dostawców i odbiorców nie tylko na rynku lokalnym czy krajowym, ale także międzynarodowym. To rodzi duże zapotrzebowanie na profesjonalne przewozy na bardzo długich trasach. W branży TSL największym zainteresowaniem cieszy się transport lądowy. Jakie są jego rodzaje? Przeczytaj i poznaj klasyfikację tego typu usług.

Definicja transportu lądowego

Pod tym pojęciem kryją się przewozy ludzi, zwierząt oraz mienia po lądzie. Lądowy transport towarów stanowi najważniejsze ogniwo w łańcuchu dostaw w wielu różnych branżach. Oprócz standardowych produktów na paletach przewożone są również świeże surowce i sypkie towary wymagające zachowania odpowiedniej temperatury (owoce, warzywa, leki) czy niestandardowe (chemiczne, niebezpieczne).

Jakie są rodzaje przewozów?

Podstawowym typem są przewozy lądowe. Pojazdy korzystają z sieci dróg lokalnych, krajowych i międzynarodowych. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych cieszy się transport ciężarowy. Są to dostawy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, przewożone na samochodach. Typ przyczep i naczep dopasowuje się do zawartości, np. pojazdy i maszyny trafiają na niskopodwoziowe, a mrożonki do specjalnych chłodni.

Operatorzy obsługują tranzyt:

  • całopojazdowy – towar pochodzący od jednego klienta zajmuje całą przestrzeń naczepy,
  • drobnicowy – łączone są ładunki od wielu różnych nadawców, aby zoptymalizować koszty dostaw.

Kolejnym rodzajem są dostawy kolejowe, które doskonale sprawdzają się na znacznych odległościach. Pozwalają na dostarczanie bardzo dużych partii towaru jednocześnie, a zarazem ograniczają ślad węglowy i są stosunkowo tanie.

Łączenie różnych środków lokomocji

Poznałeś główne metody przewozów lądowych. Poszczególne rodzaje bardzo często są ze sobą łączone, aby sprawnie pokonać długie trasy. Dowozy koleją są z oczywistych względów ograniczone, dlatego niejednokrotnie początkowe trasy realizuje się samochodami ciężarowymi, tak samo końcowe odcinki.