Różnice między tradycyjną przekładnią planetarną a ślimakową

W różnych urządzeniach powszechnie wykorzystuje się zespoły zębatek i innych elementów, mających wprawiać dany system w ruch. Tak jest m.in. z przekładniami dostarczanymi np. przez Bonfiglioli Polska, w tym ślimakowymi i planetarnymi. Co je charakteryzuje i różni? O tym dowiesz się z artykułu poniżej. Przeczytaj go już teraz!

Podstawowe cechy przekładni planetarnej

Nazywana też obiegową, przekładnia planetarna to zespół kilku zębatek, złożony z kół: centralnego o wewnętrznym uzębieniu oraz położonego wewnątrz centralnego – mniejszego i o zewnętrznym uzębieniu, których obroty osi się pokrywają. Dodatkowo w przestrzeni pomiędzy nimi poruszają się co najmniej dwie „satelity”, połączone jarzmem.

Ma ona szereg wariantów wykorzystywanych w najróżniejszych gałęziach przemysłu, zapewniając swobodny ruch obrotowy w lewo i prawo. Ich budowa jednak niejako implikuje, że nie są samohamowne, tzn., że nie zatrzymują się np. w momencie, gdy zabraknie zasilania. Dlatego wymagają współpracy z układami wyposażonymi w system hamujący, takimi jak wciągarki z hamulcami elektromagnetycznymi.

Co wyróżnia przekładnię ślimakową?

Zupełnie inaczej wygląda i zachowuje się przekładnia ślimakowa. Składająca się z takich elementów jak wirnik śrubowy, ślimacznica i ślimak, a także prostopadle do siebie ułożonych osi, stanowi system samohamowny. To oznacza, że w przypadku, gdy nie pracuje, nie ma możliwości, aby zastosowane koło zębate poruszyło się w którąkolwiek stronę. Dlatego właśnie wykorzystuje się ją w maszynach wymagających ruchu hamującego bez dodatkowych zabezpieczeń.

Przekładnie – elementy większych układów

Elementów tych nie można dzielić na lepsze lub gorsze. Są inne i znajdują zastosowanie w odmiennych układach. To one decydują, czy użyteczniejsza będzie przekładnia ślimakowa, czy planetarna. Najważniejsze, by wybierać rozwiązania dobrych marek. Sprawdź np. propozycje Bonfiglioli Polska, by poznać najlepsze produkty z tej kategorii.