Telewizory LG vs Samsung – czym się różnią?

Wysokiej jakości telewizor jest jednym z ważnych elementów wyposażenia każdego domu. Gdy szuka się nowego urządzenia na lata, warto postawić na modele uznanych marek. Dzięki temu można mieć pewność, że sprzęt jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Do najpopularniejszych producentów należą od wielu lat Samsung oraz LG, które co roku udostępniają kolejne, ulepszone warianty swoich odbiorników. Wiele osób zastanawia się, która firma tworzy lepsze telewizory i czym się one różnią. Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu, więc warto przeczytać!

Szeroka oferta Samsunga i LG

Obaj koreańscy producenci dbają o szeroką ofertę urządzeń ze wszystkich półek cenowych, aby klienci mogli sięgnąć po produkty dopasowane do budżetu. Trzeba podkreślić, że do wyboru są sprzęty o rozmaitych rozmiarach – od 32 do nawet 80 cali. Współcześnie standardem staje się rozdzielczość 4K (3840×2160 pikseli), która gwarantuje idealną ostrość wyświetlanego obrazu. Zarówno LG, jak i Samsung proponują telewizory tej klasy, jednak na wymagających czekają też modele 8K. Rzecz jasna opisywane wyroby RTV wyposażono również w moduły Wi-Fi oraz wbudowane systemy SmartTV, które dają dostęp do znacznej liczby aplikacji.

Idealna jakość obrazu

Ogromne znaczenie ma technologia wyświetlania obrazu, wpływająca na doznania widza. Obecnie największą popularnością cieszą się artykuły typu LED, które są stosunkowo atrakcyjne cenowo. W ich przypadku specjalne diody podświetlają kryształki, które generują obraz. Oprócz tego typu rozwiązań Samsung i LG tworzą także bardziej zaawansowane produkty. Pierwsza wymieniona firma oferuje odbiorniki QLED, wykorzystujące kropki kwantowe, dzięki czemu obraz jest naprawdę jasny. Z kolei flagowe telewizory drugiego producenta mają matryce OLED z diodami ze związków organicznych, co sprawia, że kontrast jest znakomity, a czerń nieskończona. 

Wyróżniki telewizorów LG i Samsung

Dla wielu użytkowników kluczową rolę zaczyna odgrywać system danego urządzenia. W przypadku Samsunga jest to Tizen, który zapewnia bogatą bazę aplikacji nie tylko związanych z VOD. Poza tym działa on sprawnie i w języku polskim. Ceniony producent wyposaża też swoje artykuły w technologię UHD Dimming, pozwalającą precyzyjnie wyświetlać nawet detale oraz tryb przeznaczony dla graczy. WebOS, czyli system w sprzętach LG, ma podobne zalety jak konkurent. Warto jednak dodać, że firma ta implementuje w urządzeniach np. opcje sterowania głosem czy rozwiązania optymalizujące obraz w dynamicznych scenach.

Jaki telewizor wybrać?

Choć modele opisywanych producentów różnią się w kilku aspektach, to jednak zarówno telewizory LG, jak i Samsunga są bardzo dopracowane i wyposażone w szereg najnowocześniejszych technologii. Co ważne, mają również liczne złącza, m.in. USB czy HDMI, a także tunery umożliwiające odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Dlatego też wybór urządzenia powinien być powiązany z osobistymi wymaganiami, takimi jak preferowana przekątna ekranu, sposób wyświetlania obrazu czy pożądany system operacyjny albo design. Niezależnie od decyzji tak ważny sprzęt opłaca się kupować w sprawdzonych sklepach!