Wady i zalety transportu ciężarowego

Korzystają z niego firmy produkcyjne i handlowe oraz osoby indywidualne zamawiające bardzo duże przesyłki. Transport ciężarowy to najpopularniejszy typ przewozów lądowych. Poznaj jego główne zalety oraz wady. Przeczytaj i dobierz usługi szyte na miarę swoich aktualnych potrzeb.

Co przesądza o popularności transportu drogowego?

Wśród małych i dużych przedsiębiorstw bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się transport ciężarowy. Ten sposób dostaw sprawdza się zarówno na terenie kraju, jak i na trasach międzynarodowych. Ładunki przewożone są na różnego typu przyczepach lub naczepach przystosowanych do opakowań na paletach, surowców sypkich, maszyn czy pojazdów.

Główną cechą takiej relokacji jest uniwersalność jej zastosowania. Doświadczone firmy transportowe realizują przewozy całopojazdowe oraz drobnicowe. Te pierwsze polegają na tym, że dla rzeczy jednego klienta rezerwowana jest cała dostępna przestrzeń ładunkowa. Terminem drobnicy w branży określa się łączenie partii pochodzących od wielu zamawiających w całość.

Zalety

Rozbudowana sieć dróg i autostrad pozwala dotrzeć ciężarówkami w większość miejsc w kraju oraz za granicę (Europa, Azja). Drogowy transport towarów doskonale sprawdza się dla przedmiotów o różnym charakterze i wielkości. Specjalistyczne naczepy i zestawy pozwalają przewozić nawet gabaryty ważące ponad 42 tony, mające niestandardową szerokość czy długość (np. elementy stalowe). Wtedy niezbędne jest jednak uzyskanie pozwolenia na przejazd wydanego przez zarządcę dróg.

Zalety tego typu przewozów to przede wszystkim:

  • uniwersalność,
  • niskie koszty,
  • bezpieczeństwo mienia,
  • możliwość dostaw produktów w chłodniach i mroźniach oraz towarów ADR (niebezpiecznych).

Wady

Słabszą stroną transportu drogowego są dłuższe terminy realizacji (w porównaniu do ruchu lotniczego). Przekraczanie granic wymaga dopełnienia wielu formalności (m.in. w urzędach celnych). Osoby, którym zależy na ekologii, wskazują również na dużą emisję spalin.

Poznałeś najważniejsze zalety i wady przewozów samochodami ciężarowymi. Pomoc profesjonalnego przewoźnika pozwala sprawnie sprowadzać surowce do produkcji oraz dostarczać gotowe produkty do odbiorców krajowych i zagranicznych.